مجله پزشکی

خصوصیات و استانداردهای نخ بخیه و معرفی بهترین برندهای تولیدکننده آن

B BRAWN-1

خصوصیات و استانداردهای نخ بخیه و معرفی بهترین برندهای تولیدکننده آن

نخ جراحی SURGICAL SUTURE

در سال های اخیر پیشرفت سریع تکنولوژی تولید نخ هایی با ویژگی های منحصر به فرد مانند نخ های بخیه هوشمند، نخ های بخیه ضدمیکروبی و نخ های بیواکتیو ( Bioactive ) در  صنعت نخ های جراحی  را میسر نموده است.

نخ های بخیه براساس ضخامت آن ها دسته بندی می شوند و در سایزهای ۱.۰ تا ۱۱.۰ موجود می باشند.هر چه در سایزبندی ˓عدد صحیح بزرگتری وجود داشته باشد ضخامت آن نخ بیشتر می شود و بالعکس هرچه در عدد مربوط به سایز نخ بخیه تعداد بیشتری صفر خوانده شود آن نخ نازکتر می شود به عنوان مثال نخ ۷ ، نخ ضخیم ترو ۱۱.۰  نخ نازک تر محسوب می گردد. میزان ضخامت نخ در میزان انعطاف نخ نیز تاثیر دارد و هرچه میزان ضخامت نخ کمتر باشد انعطاف آن بیشتر است.میزان آسیب ناشی از نخ بخیه نیز به سایز آن ها بستگی دارد و هرچه نخ ظریف تر باشد میزان آسیب بافتی آن کمتر است.

 

تصویر شماره یک – نمائی از اطلاعات نخ جراحی ذکر شده روی جعبه آن

قسمت اول: توضیح می دهد که نخ بخیه از نوع تاب خورده و بافته شده (BRAIDED) و یا از نوع تابیده نشده (MONOFILAMENT) است.

قسمت دوم: جنس و متریال نخ را بیان می کند. مثلا در نمونه فوق جنس نخ از نایلون است

قسمت سوم: قطر نخ بخیه را بر مبنای واحد استاندارد UNITED STATES PHARMACOPEIA که به اختصار واحد USP نامیده می شود بیان می کند

قسمت چهارم: قطر نخ بخیه را بر مبنای سیستم METRIC بیان می کند. در این حالت عدد بیان شده در سیستم متریک تقریبا تقسیم بر ۱۰ می شود و عدد بدست آمده نشانگر قطر نخ بخیه بر مبنای میلیمتر است .مثلا عدد ۲ در سیستم متریک بیانگر نخ بخیه با قطر ۰.۲ میلیمتر خواهد بود. البته میزان دقیق در جدول پیوست آمده است

قسمت پنجم در تصویر  شماره یک : بیانگر طول نخ بخیه بر مبنای اینچ و سانتیمتر است

قسمت ششم: توضیح می دهد که نخ بخیه چه رنگی است

قسمت هفتم: نشان دهنده نام و کد سوزن مورد استفاده در این نوع نخ بخیه می باشد.هر شرکت تولیدکننده مطرح در دنیا برای سوزن های تولیدی نخ بخیه خود یک کد خاص دارد. کد سوزن بیانگر قطر سوزن مورد استفاده است. جدول زیر معادل یابی کد های سوزن برندهای B/BRUAN , COVIDIEN و ETHICON و همچنین قطر سوزن معادل را نشان می دهد

قسمت هشتم : نوع کاربری سوزن بخیه را نشان میدهد. در مثال فوق کلمه CUTTING ذکر شده به معنی برش می باشد. دراین نوع دسته بندی سوزن بخیه به CUTTING و TAPERED تقسیم بندی می شود.TAPERED به معنی مخروطی است

قسمت نهم: بیانگر ظاهر نیمرخ سوزن است و طول، شکل و ضخامت سوزن را نشان می دهد

قسمت دهم: نشان دهنده میزان انحنای سوزن است که در این مثال ۳/۸  است. به این معنا که معادل ۳/۸  یک دایره کامل انحنا دارد. سایر مدل های انحنا در شکل زیر نشان داده شده است

قسمت یازدهم: نشان دهنده شکل سر سوزن است. در جدول زیر انواع مدل های سر سوزن و کد آنها نشان داده شده است

قسمت دوازدهم: بیانگر طول سوزن بخیه بر مبنای میلیمتر است

 

 

برترین برندهای تولیدکننده نخ جراحی در دنیا در جدول زیر معرفی شده اند:
نام شرکت کشور سازنده سال تاسیس

(میلادی)

BRAUN MELSUNGEN AG

(B BRAUN)

آلمان ۱۸۳۹
BOSTON SCIENTIFIC امریکا ۱۹۷۹
MEDTRONIC PLC ایرلند ۱۹۴۹
ETHICON   )زیر مجموعهJOHNSON & JOHNSON ) امریکا ۱۸۸۷
TELEFLEX INCORPORATED امریکا ۱۹۴۳
SMITH & NEPHEW انگلیس ۱۸۵۶
Internacional Farmaceutica با برند ATRAMAT

 

امریکا ۱۹۶۹
DEMETECH امریکا ۱۹۹۰
PETERS SURGICAL فرانسه ۱۹۲۶
CONMED امریکا

۱۹۷۰

انواع نخ های بخیه در جراحی:

نخ های قابل جذب و نخ های غیر قابل جذب

نخ های قابل جذب: که به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند

      انواع نخ های قابل جذب طبیعی

 • نخ های قابل جذب ساده یا پلین (PLAIN)
 • نخ قابل جذب کرومیک یا کاتگوت کرومیک (CHROMIC)
 • نخ قابل جذب کلاژن (COLLAGEN)

 

  انواع نخ های قابل جذب مصنوعی

 • نخ ویکریل (پلی گلاکتین)VICRL

 

نخ های غیر قابل جذب: این نوع نخ ها نیز به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند

 

   نخ های غیر قابل جذب طبیعی

 • نخ سیلک خالص virgin silk
 • نخ سیلک روکش دار dermal silk
 • نخ پنبه ای cotton
 • نخ کتانی linen
 • نخ سیمی ضد زنگ stainless steel or wire

 

   نخ های غیر قابل جذب مصنوعی

 • نخ نایلون
 • نخ نایلون تک رشته ای ethilon and dermalon
 • نخ نایلون چند رشته ای بدون روکش نورالون nurolon
 • نخ نایلون چند رشته ای روکش دار سرجی لون surgilon

مواد سازنده نخ های جراحی

کاتگوت از مواد کلاژن تهیه شده از زیر مخاط روده گوسفند یا بافت سروزی روده گاو ساخته می شود. شماره این نخ ها بین ۳ تا ۷-۰ است. کاتگوت بوسیله آنزیم های بدن جذب میشود ، بنابراین به عنوان جسم خارجی در بدن
باقی نمی ماند 

 * کلاژن Collagen : از فیبرهای کلاژن تاندن گاو گرفته می شود.شماره آن از ۴-۰ تا ۸-۰ است. قابلیت انعطاف خوبی دارد و بیشتردر جراحی های چشم مورد استفاده قرار میگیرد.

نکته:این بخیه ها در پاکت های حاوی مایع، معمولا آب یا الکل، برای حفظ قابلیت انعطاف آن نگهداری میشود.به همین خاطر هم به محض خارج شدن از پاکت، باید مورد استفاده قرار گیرد. اگر به مدت طولانی بدون استفاده بماند الکل آن تبخیر شده و قابلیت انعطاف آن از بین می رود.

 

نخ ویکریل (پلی گلاکتین) Vicryl Suture

این نخ قابل جذب می باشد.جذب نخ و پوشش آن توسط هیدرولیز است. در مدت حدود ۵۶ تا ۷۰ روز بعد از مصرف توده نخ از بین می رود.

 

نخ های غیر قابل جذب NonabsorbableSuture

نخ هایی که از پیله کرم ابریشم تهیه می شوند. موم و مواد چسبناک را از روی رشته های نخ تمیز کرده ورشته ها بهم تابیده می شوند.معمولا چون رشته های بهم تابیده قدرت و استحکام بیشتری دارند. بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند. این نخ ها معمولا به رنگ سیاه و گاها به رنگ سفیدهستند. اندازه آنها از ۵ تا ۹-۰ است. نخ سیلک حقیقتا غیر قابل جذب نیست و معمولا این نخ بعد از گذشت یک سال قدرت استحکام خود را از دست می دهد و بعد از دوسال ناپدید می شود. این نخ محافظ خوبی برای زخم است، بخصوص هنگامی که بیمار میخواهد سریعتر راه بیفتد.

 سیلک خالص Virgin Silk : سیلک خالص بصورت چند رشته ای بهم تابیده شده و نخ های شماره ۸-۰ و ۹-۰ را میسازد و برای نزدیک کردن بافت های نرم بکار میرود، بخصوص در جراحی های چشم.این نخ ها به رنگ سیاه یا سفید وجود دارند.

  سیلک روکش دار Dermal Silk : از رشته های نخ سیلک بوسیله ژلاتین یا مواد پروتئینی دباغی میشود و به صورت روکش روی رشته های نخ قرار میگیرد معمولا برای بخیه پوست مورد استفاده قرار میگیرد. بخصوص در نواحی که به کشش بیشتر پوست است و برداشتن این نوع بخیه ها هم بسیار آسان است. به رنگ سیاه در شماره های ۰ تا ۵-۰ وجود دارند.

 نخ پنبه ای Cotton : از فیبرهای سلولز طبیعی ساخته می شوند. که به صورت نخ های تابیده شده و به شکل های چندرشته ای اند. اندازه آنها از ۱ تا ۵-۰ است . معمولا سفید هستند ولی ممکن است به رنگ صورتی یا آبی رنگ هم رنگ آمیزی شوند. این نخ ضعیفترین نخ غیر قابل جذب است. در حالی که اگر خیس شود قدرت استحکام آن افزایش می یابد برعکس سیلک. قبل از استفاده از این نخ ها باید آنها را خیس کرد، خیس کردن باعث افزایش ۱۰% به قدرت استحکام نخ می شود. مانند سیلک در اکثر بافت های بدن بصورت لیگاتور یا بخیه مورد استفاده قرار میگیرد اما همانند سیلک مفید نیست.

 نخ کتانی Linen : نخ کتان از فیبر خام کتان ساخته میشود. این نخ ها روی هم تابیده شده و روی آن روکش های مخصوصی جهت انعطاف پذیر کردن آن و نرم بودن در هنگام عبور از بافت، کشیده می شود. قدرت استحکام آن کمتر از تمام نخ های غیر قابل جذب است. اندازه های ۰ تا ۲-۰ وجود دارد. بیشتر در جراحی دستگاه گوراش مورد استفاده قرار میگیرد.

 نخ های فولادی ضد زنگ یا نخ های سیمی Stainless Steel or Wire :از آلیاژ فلز آهن با کربن کم ساخته میشود.فرمول این نخ ها شبیه فزاتی است که برای ساخت پروتز و مواد کاشتنی استفاده میشود.این نخ ها در جراحی های توراکس، در ترمیم تاندون، در عمل های ارتوپدی و جراحی اعصاب و بستن زخم های جراحی عمومی استفاده می شوند.

نخ های غیر قابل جذب مصنوعی

با اینکه نخ سیلک بعنوان نخ غیر قابل جذب اکثریت استفاده را دارد، نخهای غیر قابل جذب مصنوعی مورد استفاده قرار میگیرند. چرا که فوائد منحصر به فرد را در خیلی از موقعیت های جراحی برای آن ارائه می دهند. این نخ ها دارای قرت استحکام زیادتری نسبت به سیلک هستند و کمتر باعث واکنش در بافت می شوند. گره زدن با اکثریت این نخ ها مشکل تر از سیلک است. دوام و حساسیت کمتر در بافت، سختی گره زدن این نخ ها را نادیده گرفته و از آن استفاده می کنند. این فوائد ممکن است، مهمتر از اشکالات این نخ ها باشد.

 نایلون: دارای قدرت استحکام بسیار بالایی است، اما استحکام آن بوسیله هیدرولیز در بافت به میزان ۱۵ تا ۲۰ درصد درسال کاهش می یابد. این نخ در همه بافت های بدن جایی که استفاده از نخ های غیر قابل جذب قابل قبول است، استفاده میشود. مگر زمانی که نیاز به محافظت طولانی در نواحی بدخیم بافت وجود دارد. این نخ ها به سه شکل تک رشته ای، چند رشته ای بدون روکش و چند رشته ای روکش دار وجود دارند.

 نایلون تک رشته ای: به رنگ سیاه، آبی یا سبز در اندازه های ۲ تا ۱۱-۰ وجود دارد. کوچکترین سایز آن در عمل های خیلی ظریف مورد استفاده قرار میگیرد. این نخ ها در عمل های چشم هم مورد استفاده قرار میگیرند. چرا که قابلیت ارتجاعی آن بسیار مطلوب است اندازه های بزرگتر در بخیه پوست بخصوص در جراحی های پلاستیک زمانی که زیبایی هم مهم است و در بخیه های محافظ مورد استفاده دارد. مرطوب کردن نخ های تک رشته ای قابلیت انعطاف آن را بیشتر می کند و استفاده از آن آسانتر از نخ ها خشک است.

 نایلون چند رشته ای بدون روکش نورالون: به رنگ سیاه یا سفید وجود دارد از نظر ظاهر استفاده از آن مثل سیلک است. اما محکمتر است و عکس العمل کمتری را در بافت ایجاد میکند. اندازه آن از ۱ تا ۷-۰ می باشد و در همه بافت های بدن که نیاز به نخ های غیر قابل جذب است استفاده می شود.

 نایلون چندرشته ای روکش دار سرجی لون: روکش از جنس سیلیکون دارد که عبور آن را از بافت آسانتر میکند و بقیه خصوصیات آن شبیه سیلک و نایلون چندرشته ای بدون روکش است.پلی پروپیلن ، پلی اتیلن و پولیستر از انواع دیگر نخ های غیرقابل جذب مصنوعی هستند.

 

 

منبع اطلاعات : www.stepwards.com

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه